diivanikomplekt
Kodu

Milline on jätkusuutlik lahendus, kui diivan läheb katki?

Kui praegune diivan on oma aja ära elanud, siis ei tasu seda ära visata, vaid anda talle uus elu läbi pehmemööbli remondi. Nii sain mina endale ülistiilse ja tutika diivanikomplekti, mis on samas pea sada aastat vana.

Kolides uude elukohta, kus ümberringi tühjus ja istuda pole kuhugi, oli vaja leida midagi pehmet tagumiku alla.

Õnneks on mul isa, kes üle poole mu elust tegelenud pehmemööbli remondiga ning õpetanud ka mulle, kuidas ühest vanast pehmemööblist, mis leitud kopitanuna kuuri alt, on võimalik luua midagi omanäolist, ilusat ja anda sellele täiesti uus elu.

Kevadel kohtasin ma isa töökohas midagi, mis südame pani põksuma ja elevus tuli sisse. Selleks oli üks vana saja-aastane diivanikomplekt (antiikne diivan, kaks tugitooli ja kolm väikest tumbat), millel vedrud katki, polsterdus läbi ning mitu kihti katkist riiet peal, jalad logisesid all ning värv oli neilt maha koorunud. 

remondis diivan
Diivanil on parandused tehtud ja uus polsterdus peal. Ootab vaid uue mööbliriide panekut.

Nii kui nägin neid, teadsin, et need on mõeldud mulle. Nende uhkelt soliidne vorm ja voolujoonelisus olid just need, mis minu südame võitsid. Nägin vaimusilmas, kuidas see komplekt oli valmiskujul, millist värvi ja milliste lisatud detailidega – see oli täiuslik!

Poolteistkuud veel ootamist ja minu diivanikomplekt oligi valmis. Minu valitud värvi kangaga, ääristatud kuldse nööriga ja musta värvi puidust jalgadega. 

Remonditud diivan
Minu diivan valmiskujul – ploomilillat värvi ja kuldsete nööridega äärestatud küljetoed.

See on minu esimene mööbliese, mida vaadates võin öelda, et see on miski, mis on täielikult minu maitse järgi ning mida ma soovin enda kodus näha ka kümnete aastate pärast, kui kondid kanged ja tahaks päev otsa diivanil seebikaid vaadata 😀

Mööbli tootmise ökoloogilised jalajäljed…

…ei ole mitte väikesed! Metsade mahavõtmine puidu saamiseks, mööblitekstiilide tootmine, värvainete tootmine ja kasutamine, transport, meeletud kogused vett, mida on vaja tööstuste tegevusteks kasutada ja samuti ebanormaalsed kogused fossiilkütuseid. 

Kui mööbliese on ühes peres oma aja ära elanud, kas minnes katki või niisama kopp sai ette, siis enamasti püütakse eset edasi müüa, mis on suurepärane ja annab esemele teise võimaluse. Kuid kui ese on juba olukorras, kus teda ei õnnestu enam edukalt müüa või ei viitsita selle ettevõtmisega tegeleda, siis kahjuks lõppevad enamjaolt kõik need üks kord ilusad olnud mööbliesemed prügimäel.

Mäletan oma 25. sünnipäeva, kus korraldasin hipi teemapeo ning vanemate koduhoovile sai kuurist välja tassitud üks vana kušettvoodi, mis oli juba kopitanud ja mitukümmendaastat vana. Kušetil said lapsed hüpata ja lõbutseda ning õhtu lõpuks oli selle teekond jõuda lõkkesse, mille ümber noored said siidrit juua ja vesipiipu tõmmata. Olid ajad, kus ma polnud veel oma teekonda keskkonnateadliku maailma juurde võtnud.

Tagantjärele mõeldes oleks saanud selle kušeti samamoodi korda teha: eemaldada vana riide ja polsterduse, parandada või vahetada välja vedrud, teha korda raamistik ja üle värvida ning lõpuks lisada uus vooderdus ja mööbliriie. Tõenäoliselt oleks see ka praegu 8 aastat hiljem kasutuses ja heas seisukorras.

Mis sinu kodus peaks aitama uuele elule?

Kindlasti on ka sinu kodus midagi, mida vaadates on näha, et õige pea võib tema aeg hakata läbi saama. Kuidas aga oleks võimalik pikendada tema eluiga?

Pehmemööbli saab viia remonti, puitmööbli restaureerimisele, plastikut saab liimida.

100-aastased tugitoolid, millele sai tehtud remont ja taastus
100-aastased tugitoolid saavad koos minuga loodetavasti veel 50 aastat olla

Tänapäevasel mööblil on aga üks halb miinus – need tehakse materjalidest, mis lähevad kergelt katki ja mida on ka väga raske parandada, näiteks plastist ja saepuruplaadist mööbliesemed. Plasti annab veel kokku liimida, kuid katkist saepuruplaati on juba raskem parandada.

Kui mööbliesemel läheb mingi väike osa katki, näiteks köögimööblil kapiuks ja seda ei ole võimalik parandada, siis selle asemel, et uus köögimööbel osta, vaheta lihtsalt see üks kapiuks uue vastu välja. 

Kõige rohkem olen näinud selliseid väikeseid tegureid, kus leitakse, et mööbliese on vaja nüüd uue vastu välja vahetada just pehmemööbli seas. Ilus diivan, kuid kass on kraapinud diivaniriidel niidid lahti või keegi ajas peale pleki, mida ei ole võimalik kuidagi eemaldada. Diivan vajaks lihtsalt riidevahetust ja muud midagi.

Kui on tõesti vaja osta uus mööbliese koju, siis püüa valida ese, mis on naturaalsest puidust (mitte saepurust), kivist või keraamikast, sest neid on kõige lihtsam parandada. Ka stiili poolest püüa valida klassikalisi jooni ja vältida mööbli kiirmoodi, mis paari aasta pärast vajaks juba välja vahetamist, sest mööbel tundub ajast ja arust.

Kas mööbli parandus on väiksema ökoloogilise jalajäljega kui uue tegemine?

Kindlasti! Jalajälg on ikka suur, sest töömees peab kuidagi töökotta kohale saama ja sealt edasi loob jalajälge uute varuosade saamine, materjalide tootmine ja kohaletoimetamine ning ka kohapeal olevad õmblusmasinad või tööriistad tahavad fosiilkütuseid töötamiseks. 

Siiski, kõik see, mis jääb enne remondi alustamist mööblieseme külge on see boonus, mille võrra ökoloogiline jalajälg on väiksem.

Pehmemööbli remondi puhul saab kasutada vedrude vahetamisel mõne teise katkise mööblieseme vedrusid (remonditöökojas neid tihti leidub ja kasutataksegi just neid) ning uue pealiskatte materjali valimisel püüa valida midagi naturaalset või riiet, mis on loodud taaskasutades vanu materjale.

Aubergine tooni vastupidav mööbliriie
Minu lemmikvärv ja vastupidav ka

Kui oled ikkagi otsustanud kasutada sünteetilist uut materjali, siis lase müüjal selgitada endale, mis asjad on riide tugevuse numbrid ehk Martindale. Igal materjalil on oma tugevusaste, kui palju hõõrdumist see vastu peab. Mida suurema numbriga materjali võtad, seda kindlam võid olla, et niipea see materjal tagumiku all katki minema ei hakka. Valides pehmemööblile katet, siis number ei tohiks kindlasti olla väiksem kui 20 000, muidu leiad end taaskord iga paari aasta tagant mööbliriiet vahetamas.

Kui palju maksab mööbli remont?

Kuna mööbli remont on käsitöö ja võtab aega, siis hind ei ole kindlasti väga odav, kuid mitte ka väga hull :D. Oleneb mida on vaja mööbliesemel teha ja kas vajadusel kõik varuosad on käepärast võtta või mitte. 

On inimesi, kes ütlevad, et IKEA-st saab uue asja odavamalt kui lasta ära remontida ja see vastab ka kohati tõele. SAMAS, kui sa ostad iga kahe-kolme aasta tagant IKEA-st uue diivani, siis mis põhjusel see katki läheb ja mis sellest edasi saab? 

Kas ei oleks mõttekam lasta teha korda ÜKS diivan, kus saad valida ise millise tugevusega ja millise mustriga materjali soovid ning mis on kvaliteetselt korda tehtud, et sama probleem, millega diivan esmalt remonti sattus, niipea uuesti enam ei juhtuks. Lisaks kõik see ökoloogilise jalajälje aspekt, mis jääb kordades väiksemaks remondi puhul, kui et osta aastast aastasse järjest uusi mööbliesemeid.

Olen kuulnud oma isa käest lugusid inimeste kohta, kes on pehmemööblit tema juurde remonti viinud ja rääkinud oma muredest, et alles nad ostsid 6 kuud tagasi selle diivani Jyskist või Hansapostist, mille said väga hea hinnaga (400-600 eurot) ning nüüd on probleem, et riie rebeneb peal või lotendab ning on kohati nii läbi kulunud, et all juba polsterdus paistab. Ka puidust struktuurid on nõrgad ja veidi suurema hooga diivanile istudes võid diivani kolmeks eri tükiks istuda 😀

Rääkides klientidele, et kui see diivan vastupidavalt terveks teha ja kvaliteetne riie peale panna, siis hind tuleks sama, kui see “hea” hind, millega nad sealt eelnevast kohast selle ostsid. Vahe on ainult selles, et kui see “hea” hinnaga diivan pidas sul vastu 6 kuud, siis nüüd peaks ta vastu palju palju aastaid. 

…ja leidub inimesi, kes ehmunult kõnnivad minema, sest UUE diivani saab ju sama hinna eest ning jäävadki iga aasta või paari tagant uusi diivaneid ostma, selle asemel, et lasta üks korda teha ja kümme aastat seal peal istuda.

…mina eelistan alati kvaliteeti kvantiteedile ja minu südametunnistus ei elaks seda ökoloogilist jalajälge üle, mis tuleks sellise odavate “hea” hinnaga diivanite ja ka muu mööbli pideva ostmisega. Kuidas teil on?