milliseid aktsiaid osta
Raha

Kolm rohelise tulevikuga aktsiat, mida tasub praegu osta

Tulevik tundub roheline ja leian, et kui kuhugi oma raha hetkel investeerida, siis tasub seda rohelist silmas pidada. Ettevõtted, mis praegu veel suuri kasumeid ei too või on alles titakingades, saavad suure tõenäosusega tulevikus suurteks tegijateks…. kui nad just enne suurt rohelist oaasi pankrotti ei lähe!

Minu roheline strateegia on mõeldud rahuldama mind 20 aasta pärast ja pensionieas, kust riigi poolt mul sealt nagunii miskit erilist tulemas ei ole. Kiire raha mind investeerimisel ei huvita, küll aga kindlustunne, et tõenäoliselt olen 20 aastaga investeerinud “õigesse kohta” ning päris puu alla elama ei pea minema kui shit hits the fan 😀

Mida kujutab endast minu roheline strateegia?

Need on ettevõtted, kes lähevad kaasa meie keskkonna ja majanduse muutustega, mida eeldab meilt kliimamuutustega võitlemine.

Tulevikus saab olema normaalsuseks: peamiselt taastuva energia kasutus, elektriautod, droon-kullerid, keskkonda säästvad tehnoloogilised arengud……

Maailm muutub ja meie rohelised tehnoloogiad peavad ajaga kiiresti kaasa jooksma

Paljud suured ettevõtted, kes muidu on kliimamuutuste võitlemise vastandid olnud, on hakanud tegema muutusi, sest ka nemad näevad, et muidu ootab neist ees üks suur hapu pankrott. Teised noored ettevõtted ja idud, kes vaevaliselt pinnal ulbivad oma roheliste visioonidega on vaprad ja jätkuks neil vaid jõudu seal pinnal veel veidi aega vastu pidada.

Mida rohkem ettevõtteid rohelises suunas liiguvad, seda suuremat edu hakkab neid kõiki saatma.

Põlevkivi armastavad ettevõtted on nagunii varsti ajalooks jäänud. Bensiini- ja diisli hinnad on minema üüratuteks ning rahval on juba üsna varsti odavam osta elektriauto, kui tavaline tossutaja. Mõned isesõitvad autod ka juba tuuritavad ringi ja loovad tuleviku, kus autojuhti pole vaja ning taksoteenus muutub ökonoomseks sõidujagamisteenuseks mitme inimese peale.

Pole ka kaugel kuller-droonid, mis hakkavad meile Bolti ja FedEx-i mängima ning jättes jala- ning autokullerid erijuhtudeks. Päikeseenergia tootmine on läinud järjest lihtsamaks ning iga mats suudab endale paar paneeli katusele keevitada. Tänapäeva mõistes kilepakendid toodetel saavad tõenäoliselt suured maksud või keelatakse ning asenduvad loodussõbralike variantidega.

Unistusest reaalsuseks: igal eramajal omad paneelid katusel.

Kõik need ettevõtted, kes pakuvad selliseid lahendusi praegu, mis meil 10-20 aasta pärast normaalsus on, saavad suure tõenäosusega esimesteks unicornideks rohelisel teemal. Nii valisin ka mina sellised ettevõtted enda portfelli, keda ma näen tegijatena just kaugemas tulevikus.

Milliseid tulevikuaktsiaid ma Balti Börsilt olen ostnud?

Bercman Technologies – Läheb sinna kategooriasse, kes tegeleb tulevikutehnoloogia arendamisega. 2016. aastal asutatud Eesti ettevõte, kes on välja mõelnud nutikad ülekäigurajad, mis inimese ilmnemisel valgustab ülekäiguraja, andes autojuhile märku teeületajast ning kogudes samas ka liiklusandmeid.

Samuti on Bercman Technologies välja tulnud nutikate mobiilsuse sõlmpunktidega, kus digitaalsel kujul on võimalik saada informatsiooni transpordiaegade, marsruutide, liiklusolukorra jm. kohta. Süsteem ühildub isesõitvate bussidega.

Usun, et tuleviku linnapildis on Bercmanil suur roll veel täita.

Börsil veel nooruke, aga panused suured

ELMO Rent – On 2013. aastal asutatud Eesti päritoluga ettevõte, kes pakub keskkonnasõbraliku sõidujagamise formaadis autorenti, autorendiga seotud lisateenuseid ning arendavaid uusi tehnoloogiaid (sõidukipargi IT-opereerimissüsteemid, autokontroller, kaugjuhitavad sõidukid).

ELMO on tõenäoliselt tulevikus isesõitvate elektriautode kuningas, kes pakub elektriauto renditeenust ja miks mitte võiks ta olla ka see, kes taksoteenuse vahetab välja sõidujagamisteenusega. Näen ELMOs suurt potentsiaali, kus praegu on juba numbrid ülesjoones minevad ja ilusad.

Harju Elekter – Kes siis Harju Elektrit ei teaks?!? Põlevkivi kui ainulahendus mõttemallist on üle saadud ning minnakse järjest enam taastuvenergia alternatiivide peale üle. Harju Elekter, kes on juba üle 50 aasta tegutsenud, varustab tehnoloogiaga eri tüüpi taastuvelektrijaamu, sealhulgas päikese-, tuule-, biogaasi-, hüdro- ja vesinikuenergia projekte.

Seega meie tuleviku energia hakkab suure tõenäosusega tulema sealt, kui sul endal just päikese- või tuuleparki tagahoovis pole.

Kui kunagi kõik oma elektriautosid hakkavad igapäevaselt laadima taastuvenergiat kasutades, siis Harju Elekter hakkab alles tõeliselt õitsema 😀

That’s it?

Neid rohelisi aktsiaid on veel ning tasapisi kui tunnen, et tulevik on olemas ettevõttel ka 20 aasta pärast, siis hangin ka neid vaikselt juurde.

Siiski on hetkel need kolm sellised, kuhu julgen rahuliku südamega oma raha sisse visata, kartmata, et miskit hullu juhtuks.

Kui börsil aktsiatega laiutab üks suur punane, siis naeratan ja mõtlen, et küll on hea aeg juurde osta 😀 Kui katastroofset põhjust pole näha langusel ja tõestatud hirmu, et ettevõte peaks lähiajal sussid püsti panema, siis las ta istub mul 20 aastat portfellis ja kohtume siis kui roheline aeg käes!

Allikad: Bercman Technologies; ELMO; Harju Elekter